Jak wykonać stiuk Rococo Valpaint?

Farba Strukturalna porady, Poradnik

NAJBARDZIEJ PRESTIŻOWA DEKORACJA W SKLEPIE!

Czy trudno ją wykonać i potrzebujemy pomocy fachowca? Odpowiemy wam wprost, tak i tak. Czy warto? Jeśli jesteś miłośnikiem typowych dekoracji premium to stiuk to coś zdecydowanie dla ciebie. Musicie jednak wiedzieć, że całą dekorację wykonuje się przez kilka dni, jest dość droga i musicie zatrudnić fachowca, który jest obeznany z tematem. Jeśli weźmiecie jakiegoś żółtodzioba albo osobę bez doświadczenia ze stiukami albo przynajmniej gładziami czeka was niemałe rozczarowanie.

Jeśli mimo wszystko ud wam się jednak znaleźć dobrego wykonawcę to uwierzcie na słowo, naprawdę będzie warto. Stiuk to nic innego jak idealnie gładka powierzchnia, efekt lustra, ponadczasowy styl i elegancja na wyciągnięcie ręki dostępna w bardzo wielu wariantach kolorystycznych.

SPIS TREŚCI – stiuk Rococo Valpaint?

1. Przygotowanie ściany

Przed rozpoczęciem prac malarskich w pierwszej kolejności należy odpowiednio oczyścić malowaną powierzchnię. Jest to kluczowe przed rozpoczęciem malowania czy nanoszenia tynku. Źle przygotowana powierzchnia może doprowadzić do słabej przyczepności farby oraz masy do całej ściany. Będzie to miało w przyszłości dość opłakane skutki.

Dekoracja będzie mogła zacząć odpadać, łuszczyć się albo nawet stracić z czasem swoją odporność przez co stanie się bardzo podatna na jakiekolwiek zagrożenia mechaniczne, biologiczne itp.

Należy zadbać o to aby powierzchnia była:

  • Czysta oraz bez żadnych skaz w postaci kurzu, plam, pajęczyn oraz innych tego typu zabrudzeń.
  • Nie mogą znajdować się na niej żadne pozostałości po starych farbach oraz tynkach.
  • Powierzchnia musi być całkowicie sucha.
  • Nie mogą na całości występować żadne oleiste oraz tłuste plamy.
  • Jeśli w powierzchni znajdują się ubytki to trzeba je wypełnić.

Jeśli nasza powierzchnia spełnia te podstawowe warunki to może przejść do następnego etapu prac czyli właściwego malowania.

2. Gruntowanie podłoża

gruntowanie powierzchni pod farbe strukturalna 1
Jak wykonać stiuk Rococo Valpaint? 5

Gruntownie powierzchni przed nanoszeniem masy o efekcie płatków złota/srebra

Zanim zaczniemy nakładać masę dekoracyjną należy ścianę najpierw dokładnie zagruntować dedykowanym preparatem. Bez wykonania tej czynności nie wolno nam rozpocząć prac ponieważ zakończą się one nieoczekiwanym efektem znacznie odstającym od zaplanowanego.

Jeśli wymaga tego instrukcja preparat należy rozcieńczyć ze wskazaną przez producenta ilością wody i bardzo dokładnie wymieszać. Jednak nawet jeśli nie będziemy tego robić to i tak trzeba go bardzo dokładnie wymieszać, musi być to jednolita masa bez osadu na dnie.

Zagruntowaną ścianę zostawiamy na minimum 12h do wyschnięcie (zaleca się jednak 24h).

UWAGA! Musimy zadbać o to aby każdy element ściany był bardzo dokładnie zaimpregnowany, nie mogą pozostać żadne suche powierzchnie, bo inaczej stiuk będzie mógł nie trzymać się ściany.

3. Nakładanie 1 warstwy Rococo Valpaint

 Nakładanie 1 warstwy Rococo
Jak wykonać stiuk Rococo Valpaint? 6

nanoszenie 1 warstwy rococo Valpaint

Stiuk nanosimy na powierzchnię przy pomocy pacy weneckiej, trzeba zadbać by był rozprowadzony równomiernie na tej samej grubości. Nie może dojść do sytuacji gdzie całość będzie wyłożona nierówno i powstaną nieestetyczne pagórki i wzniesienia na powierzchni, jeśli do tego dojdzie ostateczny efekt nie będzie aż tak estetyczny jak oczekujemy.

Kiedy już cała powierzchnia zostanie wykonana musimy odczekać minimum 8h aż masa wstępnie wyschnie. Dopiero po tym czasie przy pomocy odpowiedniego papieru ściernego wskazanego przez producenta szlifujemy całą ścianę. To również należy robić ostrożnie aby nie stworzyć wgłębień.

4. Nakładanie 2 i 3 warstwy Rococo Valpaint

Nakładanie 2 i 3 warstwy stiuku Rococo Valpaint
Jak wykonać stiuk Rococo Valpaint? 7

Nakładanie 2 i 3 warstwy rococo

Na już oszlifowaną powierzchnię nanosimy punktowo kolejną warstwę stiuku. Robimy to na zasadzie “rozmazanych placków” tak jak zostało to przedstawione na powyższej fotografii. Staramy się również aby wszystkie były mniej więcej tej samej grubości nie dopuszczamy do powstania “grzbietów”. Kiedy już wykonamy zadanie odczekujemy kolejną godzinę by powtórzyć ten sam zabieg, jednak tym razem stiuk nanosimy w miejsca wcześniej pominięte.

Nowe warstwy masy mogą nachodzić na te sprzed godziny, nie należy się tym przejmować. Ponownie musimy zadbać o to aby “placki” były tej samej grubości.

5. Woskowanie powierzchni Rococo Valpaint

Woskowanie powierzchni Rococo Valpaint
Jak wykonać stiuk Rococo Valpaint? 8

woskowanie rococo valpaint

Po zakończeniu nakładania 3 warstwy należy odczekać kolejną godzinę zanim zabierzemy się za kolejny etap prac wykonawczych. Jest to ostatni element dekoracji i jednocześnie najważniejszy jeśli bardzo zależy nam na uzyskaniu efektu lustra tak jak widać to powyżej. Po upływie wskazanej godziny możemy rozpocząć woskowanie całej powierzchni.

Można robić to ręcznie przy pomocy specjalnej pacy, albo przy pomocy elektrycznej polerki, jednak zalecamy trzymać się wytycznych producenta.

6. Podsumowanie – Rococo Valpaint

Jak widzicie cały proces jest dość długi, pracochłonny, wymagający doświadczenia i nie tylko. Jeśli nie jesteście wprawionymi wykonawcami, którzy w swoim życiu już niejeden stiuk wykonali to na spokojnie możecie dać sobie spokój z samodzielnymi próbami położenia Rococo. Zamiast tego zadzwońcie po wykonawcę i zapłaćcie robociznę. Nie będzie ona niska ale będziecie mieli przynajmniej pewność, że dekoracja zostanie poprawnie zrobiona, w szczególności, że samo Rococo do najtańszych nie należy.

W porównaniu do wielu innych stiuków ten i tak da się wykonać w dość ekspresowym tempie. Na większość stiuków klasycznych trzeba przeznaczyć przynajmniej 3 a nawet w niektórych przypadkach 4 dni. Tutaj wystarczą tylko 2.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published.