Jak wykonać masę o efekcie krysztłu guardi?

Poradnik, Tynk Strukturalny Porady

LNIŚNIĄCY KRYSZTAŁ NA ŚCIANIE W JEDNO POPOŁUDNIE

Nanoszenie masy o efekcie kryształu wygląda tak jak nanoszenie klasycznego tynku dekoracyjnego. Nie jest to nic specjalnie trudnego ani odkrywczego ale osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tynkami nie będą w stanie samodzielnie wykonać tej dekoracji. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie kogoś kto ma doświadczenie w tym temacie lub po prostu zatrudnienie doświadczonego fachowca.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że dojdą nam koszty robocizny, ale lepiej jest wydać jednorazowo kwotę na wykonawcę, który zrobi nam dobrą dekorację niż w przypadku popsucia roboty płacić za naprawę ściany, kolejną porcję masy o efekcie kryształu (nie należy ona do najtańszych) oraz ostatecznie i tak ponieść te koszty robocizny.

SPIS TRŚCI – Masa o efekcie kryształu

1. Przygotowanie podłoża pod efekt kryształu.

Przed rozpoczęciem prac malarskich w pierwszej kolejności należy odpowiednio oczyścić malowaną powierzchnię. Jest to kluczowe przed rozpoczęciem malowania czy nanoszenia tynku. Źle przygotowana powierzchnia może doprowadzić do słabej przyczepności farby oraz masy do całej ściany. Będzie to miało w przyszłości dość opłakane skutki.

Dekoracja będzie mogła zacząć odpadać, łuszczyć się albo nawet stracić z czasem swoją odporność przez co stanie się bardzo podatna na jakiekolwiek zagrożenia mechaniczne, biologiczne itp.

Należy zadbać o to aby powierzchnia była:

  • Czysta oraz bez żadnych skaz w postaci kurzu, plam, pajęczyn oraz innych tego typu zabrudzeń.
  • Nie mogą znajdować się na niej żadne pozostałości po starych farbach oraz tynkach.
  • Powierzchnia musi być całkowicie sucha.
  • Nie mogą na całości występować żadne oleiste oraz tłuste plamy.
  • Jeśli w powierzchni znajdują się ubytki to trzeba je wypełnić.

Jeśli nasza powierzchnia spełnia te podstawowe warunki to może przejść do następnego etapu prac czyli właściwego malowania.

2. Nanoszenie podkładu pod efekt kryształu

Zanim zaczniemy pracę z tynkiem trzeba wcześniej odpowiednio zagruntować ścianę. W pierwszej kolejności przy pomocy mieszadła ręcznego lub mechanicznego dokładnie mieszamy dedykowany przez producenta preparat gruntujący. Gdy już skończymy zawartość przelewamy do korytka w przypadku malowania wałkiem, lub po prostu do mniejszego opakowania jeśli będziemy wykonywać pracę pędzlem.

Całość bardzo dokładnie aplikujemy na ścianę. Musimy w szczególności zwrócić uwagę na to aby nie pozostały tam żadne niezagruntowane elementy bo przyczepność masy znacznie się obniży. Musimy w szczególności zwrócić tutaj uwagę na dokładność. Kiecy całość zostanie już zagruntowana to musimy odczekać od minimum 2 do 3 godzin aż całość wyschnie.

Przed wyschnięciem nie wolno nam rozpocząć nakładania masy.

3. Nanoszenie efektu kryształu

Nanoszenie Masy O Efekcie Kryształu
Jak wykonać masę o efekcie krysztłu guardi? 2

Po otwarciu opakowania ręcznie musimy wymieszać ze sobą żywicę oraz kryształowy wypełniacz przy pomocy mieszadełka (najlepiej elektrycznego ale ręczne też może być). Musimy zrobić to bardzo dokładnie aby powstała jednolita masa. Jest to kluczowa dla całej dekoracji.

Kiedy już to zrobimy masa jest gotowa do nakładania na ścianę. Przy pomocy pacy stalowej lub pacy z zaokrąglonymi końcami lub pacy weneckiej warstwę tynku nanosimy na grubość ziarna. Nie może być ona ani za cienka ani za grubo bo inaczej nie będzie posiadała swoich wszystkich oryginalnych właściwości.

Po naniesieniu tynku możemy przejść do wygładzania powierzchni, również robimy to na lekko mokrej ścianie przy pomocy tej samej pacy, którą nanosiliśmy efekt kryształu. Na samym końcu na już wygładzonej masie przy pomocy suchego wałka malarskiego tworzymy strukturę. Po prostu jeździmy nim po ścianie.

4. Podsumowanie – Każdy da radę wykonać efekt kryształu?

Zdecydowanie nie, jak już wspomnieliśmy na początku. Nie mamy tutaj do czynienia z niesamowicie ciężką do wykonania dekoracją, ale wymaga ona od wykonawcy zarówno wprawy przy pracach tynkarskich jak i po prostu doświadczenia. Osoba, która nigdy nie trzymała pacy w ręce będzie miła ogromne problemy z osiągnięciem estetycznego dla oka rezultatu.

Naszym zdaniem jeśli jesteś szary w tych tematach to najlepszym sposobem będzie zatrudnienia wykonawcy, który wykona pracę za nas. Może i będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty robocizny ale przynajmniej nie mamy ryzyka, że coś zostanie źle zrobione, a nawet jeśli to winę będzie ponosił wykonawca a nie my.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published.