Jak wykonać masę o efekcie betonu guardi

Poradnik

BETON W DOMU, TAK TO AŻ TAK PROSTE!

Jest to zdecydowanie zadanie dla osób, które posiadają już jakąś styczność z pracami budowlanymi. Dlaczego? Ponieważ wykonywanie masy o efekcie betonu wymaga doświadczenia z tynkami zatem osoby, które nie miały nigdy wcześniej w ręce pacy i nie podejmowały się przynajmniej podobnych prac powinny z miejsca zrezygnować z samodzielnego podejścia do tej dekoracji.

Dużo rozsądniejszą opcją będzie zdecydowanie zatrudnienie fachowca, który zagwarantuje nam poprawne wykonanie efektu betonu na ścianie, lepiej ponieść koszty robocizny zamiast być zmuszonym do nauki na błędach. Całą dekorację można bardzo łatwo popsuć co później wiąże się z wykonywaniem jej praktycznie od samego początku. Co oczywiście generuje kolejne koszty, należy zwrócić jeszcze uwagę na to, że sama dekoracja nie jest specjalnie tania.

SPIS TREŚCI – Masa o Efekcie Betonu Guardi

1. Przygotowanie podłoża pod masę o efekcie betonu

Przed rozpoczęciem prac malarskich w pierwszej kolejności należy odpowiednio oczyścić malowaną powierzchnię. Jest to kluczowe przed rozpoczęciem malowania czy nanoszenia tynku. Źle przygotowana powierzchnia może doprowadzić do słabej przyczepności farby oraz masy do całej ściany. Będzie to miało w przyszłości dość opłakane skutki.

Dekoracja będzie mogła zacząć odpadać, łuszczyć się albo nawet stracić z czasem swoją odporność przez co stanie się bardzo podatna na jakiekolwiek zagrożenia mechaniczne, biologiczne itp.

Należy zadbać o to aby powierzchnia była:

  • Czysta oraz bez żadnych skaz w postaci kurzu, plam, pajęczyn oraz innych tego typu zabrudzeń.
  • Nie mogą znajdować się na niej żadne pozostałości po starych farbach oraz tynkach.
  • Powierzchnia musi być całkowicie sucha.
  • Nie mogą na całości występować żadne oleiste oraz tłuste plamy.
  • Jeśli w powierzchni znajdują się ubytki to trzeba je wypełnić.

Jeśli nasza powierzchnia spełnia te podstawowe warunki to może przejść do następnego etapu prac czyli właściwego malowania.

2. Nanoszenie preparatu gruntującego

Nakładanie Warstwy Gruntującej Pod Mase Dekoracyjną O Efekcie Betonu Guardi
Jak wykonać masę o efekcie betonu guardi 4

Zanim rozpoczniemy pracę preparat w pierwszej kolejności trzeba bardzo dokładnie rozmieszać a następnie przy pomocy pędzla zaaplikować go na ścianę. Ważnym jest aby był to preparat gruntujący rekomendowany przez producenta. W przypadku innych nie ma gwarancji, że całość będzie ze sobą poprawnie współgrała.

Staramy się aby całość została wykonana bardzo dokładnie (nie może być suchych miejsc) oraz w miarę sprawnie, ponieważ czeka nas jeszcze ogólny czas schnięcia. Kiedy już cała powierzchnia zostanie odpowiednio wykonana zostawiamy ją do wyschnięcia. Ściana powinna być gotowa po około 6h, jednak najlepiej jest zostawić ją na noc, wtedy mamy pewność co do jej stanu.

3. Nakładanie Masy o Efekcie Betonu Guardi

Nanoszenia Masy O Efekcie Betonu Na Powierzchnię
Jak wykonać masę o efekcie betonu guardi 5

Masę należy nanosić na powierzchnię przy pomocy pacy z zaokrąglonymi krawędziami lub weneckiej na grubość maksymalnie 1-2 mm. Robimy to pewnymi i sprawnymi ruchami dbając jednocześnie o to aby całość była w miarę równa i nie zostawiała tak zwanych “fal”. Kiedy już skończymy wykonywać całą ścianę możemy przejść do wygładzania całość, dla ułatwienia możemy delikatnie spryskać ścianę wodą.

Po tym wszystkim całość zostawiamy na 12h aż do całkowitego wyschnięcia. Tak jak w przypadku preparatu gruntującego poleca się zostawić ścianę na przynajmniej dobę. Po tym czasie możemy zabrać się za aplikację drugiej warstwy dokładnie w ten sam sposób co pierwszą. Jeśli chcemy to na tym etapie możemy uformować wżery lub inne interesujące nas betonowe efekty.

Wżery wykonujemy poprzez np. odciskanie pacy lub innego narzędzia na masie, jednak najbardziej poleca się właśnie pacę, jest najbardziej efektywna.

4. Wykonywanie efektu betonowych płyt

Wykonywanie Efektu Płyt Betonowych
Jak wykonać masę o efekcie betonu guardi 6

Krawędzie płyt najłatwiej jest wykonać przy pomocy poziomicy, to jak grube będą, ile ich będzie itp. zależy całkowicie od naszej inwencji twórczej. Nie ma żadnych konkretnych wytycznych co do tego jakie mają dokładnie być. Kiedy już skończymy kształtowanie “efektu płyt” całość należy lekko spryskać wodą (tylko podkreślamy, że tutaj słowo LEKKO jest kluczowe) a następnie wyrównać przy pomocy pacy.

Po tym czasie całość odstawiamy na kolejne 12h aby zdążyła odpowiednio mocno przeschnąć.

5. Zabezpieczenie masy

Ostatnim i dość istotnym dla producenta elementem jest zabezpieczenie całej powierzchni przy pomocy specjalnej farby lazurującej Guardi. W wielu przypadkach ta dodatkowa forma ochronna nie jest konieczna i w tym przypadku teoretycznie też nie powinna być, jednak producent zdecydował się na to by była obowiązkowym elementem całego systemu.

Jest to tutaj raczej przypadek sytuacji gdzie producent dmucha na zimne niż koniecznego dodatkowego zabezpieczenia. Mimo wszystko warto pokryć nią powierzchnię, nie jest to specjalnie wysoki wydatek a dodatkowa ochrona również nikomu nie powinna zaszkodzić.

6. Podsumowanie

Pomimo, że efekt betonu Guardi jest dużo łatwiejszą i przyjemniejszą opcją pod kątem wykonania w porównaniu chociażby do prawdziwego betonu czy też betonowych płyt, to mimo wszystko powinna się zabrać za nią osoba obeznana z pracami typowo tynkarskimi.

Niestety nie jest to farba dekoracyjna ani inna dekoracji z kategorii każdy da radę. Potrzebna jest tutaj wprawiona ręka, sprawdzona technika oraz doświadczenie. Sam sobie odpowiedz na pytanie czy posiadasz każdy z tych elementów, jeśli tak to bez problemu sobie poradzisz, jeśli nie to nie będziemy cię oszukiwać. Sięgnij po pomoc fachowca.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published.