Jak nakładać Stiuk Wapienny Guardi?

Farba Strukturalna porady, Poradnik

JELŚLI SZUKASZ DEKORACJI PREMIUM TO TRAFIŁEŚ W JAK NAJBARDZIEJ ODPOWIEDNIE MIEJSCE.

Stiuk wapienny może nie należy do najtańszych dekoracji, ale z pewnością jest jedyną w swoim rodzaju. Unikalne efekty np. takie jak efekt lustra, których nie jest w stanie podrobić żadna inna dekoracja. Jeśli jesteś miłośnikiem prestiżowych dekoracji a ekskluzywne wykończenia wnętrz to coś co nie jest dla ciebie czymś nieosiągalnym to mamy ci do powiedzenia tylko jedno, zdecydowanie sięgnij po stiuk!

Musisz być jednak gotowy na to, że z pewnością będą cię czekały koszty związane z wynajęciem fachowca i to nie byle jakiego, stiuk charakteryzuje się tym, że jest niesamowicie trudną dekoracją więc lepiej poważnie upewnij się kogo zatrudniasz do tej pracy, bo uwierzcie na słowo

SPIS TREŚCI – Stiuk Wapienny Guardi

1. Przygotowanie ściany

Przed rozpoczęciem prac malarskich w pierwszej kolejności należy odpowiednio oczyścić malowaną powierzchnię. Jest to kluczowe przed rozpoczęciem malowania czy nanoszenia tynku. Źle przygotowana powierzchnia może doprowadzić do słabej przyczepności farby oraz masy do całej ściany. Będzie to miało w przyszłości dość opłakane skutki.

Dekoracja będzie mogła zacząć odpadać, łuszczyć się albo nawet stracić z czasem swoją odporność przez co stanie się bardzo podatna na jakiekolwiek zagrożenia mechaniczne, biologiczne itp.

Należy zadbać o to aby powierzchnia była:

  • Czysta oraz bez żadnych skaz w postaci kurzu, plam, pajęczyn oraz innych tego typu zabrudzeń.
  • Nie mogą znajdować się na niej żadne pozostałości po starych farbach oraz tynkach.
  • Powierzchnia musi być całkowicie sucha.
  • Nie mogą na całości występować żadne oleiste oraz tłuste plamy.
  • Jeśli w powierzchni znajdują się ubytki to trzeba je wypełnić.

Jeśli nasza powierzchnia spełnia te podstawowe warunki to może przejść do następnego etapu prac czyli właściwego malowania.

2. Gruntowanie podłoża

nanoszenie preparatu gruntującego pod stiuk guardi
Jak nakładać Stiuk Wapienny Guardi? 4

Gruntownie powierzchni przed nanoszeniem masy o efekcie płatków złota/srebra

Zanim zaczniemy nakładać masę dekoracyjną należy ścianę najpierw dokładnie zagruntować dedykowanym przez producenta podkładem, odradzamy używanie nieoficjalnych preparatów.

Nie wolno nam pomijać etapu gruntowania, jeśli to zrobimy stiuk może nie osiągnąć oczekiwanego efektu co zmarnuje całą kosztowną dekorację. Do tego nie będzie podlegało to pod gwarancję ze względu na nie trzymanie się rekomendacji producenta.

Preparat przed rozpoczęciem aplikacji należy najpierw dokładnie rozmieszać i zadbać o to aby na samym dnie nie zgromadził się żaden osad. Kiedy już to zrobimy to możemy przejść do aplikowania. Należy robić to bardzo dokładnie i zwrócić szczególną uwagę na to aby nie pominąć żadnego fragmentu ściany. Wszystko musi być dobrze zaimpregnowane.

Jak już skończymy to całość powinna schnąć minimum przez 8h.

3. Aplikacja 1 warstwy

Zanim ją rozpoczniemy należy najpierw upewnić się czy ściana, na której będziemy wykonywać stiuk wapienny jest idealnie gładka. Jeśli tak to przed nałożeniem dekoracji pozostaje nam tylko dokładnie wymieszać nasz stiuk i przygotować niezbędne narzędzia.

Nanosimy go za pomocą pacy weneckiej, nakładana warstwa musi być jednolicie gładka oraz gruba. Nie może dojść do tego, że powierzchnia będzie przypominać “pole pagórków” musi być jak najrówniejsza, zupełnie jak niewzruszona tafla wody. Należy ją także nakładać w różnych kierunkach na stosunkowo małych obszarach tak by pokryć całą ścianę.

Kiedy już skończymy czekamy minimum 6 godzin aż całość przeschnie by na nowo rozpocząć prace.

4. Aplikacja 2 i 3 warstwy

nanoszenie stiuku wapienngeo guardi
Jak nakładać Stiuk Wapienny Guardi? 5

Nanoszenie 2 i 3 warstwy stiuku wapiennego

Drugą warstwę nanosimy na pierwszą dokładnie w ten sam sposób i tą samą techniką, jeśli pojawi się nadmiar stiuku zbieramy go przeciągając po powierzchni czystą krawędzią packi, można użyć też nowej pacy.

Drugą warstwę należy zostawić do wyschnięcia minimum na 24h, po tym można zabrać się za wykonywanie 3 warstwy. Jest ona najcieńsza, dlatego jednocześnie wyrównujemy ją “do zera”, według wskazówek producenta. Jest to niezwykle istotna warstwa bo to właśnie ona stanowi wykończenie naszego stiuku.

Kiedy mamy już za sobą wszystkie 3 warstwy można powiedzieć, że jesteśmy na ostatniej prostej aby go skończyć.

5. Wybłyszczanie, woskowanie oraz polerowanie

stiuk guardi wybłyszczanie
Jak nakładać Stiuk Wapienny Guardi? 6

UWAGA! Paca przy wybłyszczaniu musi być idealnie czysta.

Po upływie około 10 minut od nałożenia 3 warstwy wybłyszczamy stiuk poprzez kilkukrotne mocne przeciąganie ostrym kantem pacy do powierzchni ściany. Następnie trzeba zostawić go na 24h do wyschnięcia, nie radzimy skracać tego czasu.

Później zostają nam do zrobienia dwa ostatnie zadania czyli woskowanie (niewielką ilość wosku nakładamy na krawędź pacy i równomiernie rozprowadzamy na powierzchni) oraz polerowanie, nałożony wosk polerujemy przy użyciu miękkiej szmatki lub polerki mechanicznej.

6. Podsumowanie – czyli wyrobiliśmy się w tydzień?

Jak widzicie stiuk to bardzo trudna oraz czasochłonna dekoracja. Decydując się na nią musimy liczyć się z tym, że niezbędna okaże się pomoc doświadczonego fachowca oraz spora ilość czasu, który będzie nam potrzebny. W najlepszym wypadku całość uda nam się zamknąć w 3 dniach, ale W NAJLEPSZYM WYPADKU! Mentalnie radzimy nastawić się na 4 dni a czasami nawet na 5. 5 zdarza się co prawda rzadko ale taka sytuacja również może wystąpić i musimy być na nią gotowi.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published.