Jak nakładać Masę o Efekcie Płatków Złota i Srebra Guardi?

Farba Strukturalna porady, Poradnik

MARZY CI SIĘ ZŁOTO NA ŚCIANIE? A MOŻE SREBRO? NIC PROTSZEGO!

UWAGA! Masa o efekcie płatków złota i srebra od Guardi to dwa osobne produkty w dwóch różnych wersjach kolorystycznych. Różni je jedynie kolor płatków użytych w składzie dekoracji, gdyby nie to mielibyśmy do czynienia praktycznie z tym samym produktem, dlatego też ich sposób aplikacji na dobrą sprawę nie różnie się od siebie niczym i jest identyczny.

Czy dasz radę samemu wykonać płatki złota/srebra na ścianie? Cóż, jeśli nie miałeś wcześniej styczności z pracami tynkarskimi to mówimy od razu, że nie masz na co liczyć. Osoba nie posiadająca doświadczenia w tego typu pracach

SPIS TREŚCI – Masa o Efekcie Płatków Złota i Srebra Guardi

1. Przygotowanie ściany

Przed rozpoczęciem prac malarskich w pierwszej kolejności należy odpowiednio oczyścić malowaną powierzchnię. Jest to kluczowe przed rozpoczęciem malowania czy nanoszenia tynku. Źle przygotowana powierzchnia może doprowadzić do słabej przyczepności farby oraz masy do całej ściany. Będzie to miało w przyszłości dość opłakane skutki.

Dekoracja będzie mogła zacząć odpadać, łuszczyć się albo nawet stracić z czasem swoją odporność przez co stanie się bardzo podatna na jakiekolwiek zagrożenia mechaniczne, biologiczne itp.

Należy zadbać o to aby powierzchnia była:

  • Czysta oraz bez żadnych skaz w postaci kurzu, plam, pajęczyn oraz innych tego typu zabrudzeń.
  • Nie mogą znajdować się na niej żadne pozostałości po starych farbach oraz tynkach.
  • Powierzchnia musi być całkowicie sucha.
  • Nie mogą na całości występować żadne oleiste oraz tłuste plamy.
  • Jeśli w powierzchni znajdują się ubytki to trzeba je wypełnić.

Jeśli nasza powierzchnia spełnia te podstawowe warunki to może przejść do następnego etapu prac czyli właściwego malow

2. Gruntowanie podłoża

gruntowanie powierzchni pod masę o efekcie płatków złota guardi
Jak nakładać Masę o Efekcie Płatków Złota i Srebra Guardi? 3

Gruntownie powierzchni przed nanoszeniem masy o efekcie płatków złota/srebra

Zanim zaczniemy nakładać masę dekoracyjną należy ścianę najpierw dokładnie zagruntować. Pominięcie tego etapu sprawi, że dekoracja będzie dużo gorzej przylegająca do podłoża co może wpłynąć na jej stan w przyszłości, masa będzie mogła także zacząć odpadać.

UWAGA! Radzimy używać wyłącznie preparatu rekomendowanego przez producenta, nie dajemy gwarancji funkcjonalności w przypadku nieoficjalnych preparatów gruntujących. Użycie inne jest jednoznaczne również z utratą gwarancji!

Zanim zaczniemy aplikować preparat należy go bardzo dokładnie wymieszać przy pomocy jakiegoś podłużnego przedmiotu, może być to cokolwiek, ważne jest jednak aby nie zabrudziło w żaden sposób substancji.

Preparat można nanosić zarówno przy pomocy wałka jak i pędzla, osobiście jednak polecamy w tym przypadku pędzel. Robimy to bardzo dokładnie, nie możemy zostawić żadnej suchej powierzchni. Na koniec zostawiamy przynajmniej na 8h aby całość zdążyła porządnie wsiąknąć i wyschnąć. Najlepiej jest zostawić ścianę na noc a dekorację nakładać następnego dnia.

3. Wykonywanie masy dekoracyjnej płatków złota/srebra

Nakładanie masy dekoracyjnej o efekcie płatków złota
Jak nakładać Masę o Efekcie Płatków Złota i Srebra Guardi? 4

Przed rozpoczęciem nakładania należy wymieszać płatki złota/srebra z masą (są w woreczku dołączonym do farby), najlepiej zrobić to przy pomocy elektrycznego mieszadła, ręczne też się sprawdzi ale całość musi być wykonana bardzo dokładnie, masa musi być spójna i jednolita, jest to bardzo ważne.

Nanoszenie masy wykonujemy przy pomocy klasycznej pacy tynkarskiej, nanosimy ją tradycyjną metodą od dołu do góry. Grubość warstwy powinna odpowiadać grubości płatków złota/srebra. Do tego etapu należy się bardzo przyłożyć bo to właśnie grubość masy zadecyduje o tym czy późniejsze wygładzanie tynku przebiegnie pomyślnie.

4. Wygładzanie tynku

Po zakończeniu nakładania masy należy ją wygładzić przy pomocy tej samej pacy, jednak trzeba ją uprzednio oczyścić i osuszyć, musi być całkowicie czysta i wolna od wszelkich skaz i innych zanieczyszczeń. Można także wygładzić powierzchni przy pomocy specjalnej plastikowej pacy do wygładzania, sprawdzi się równie dobrze jeśli nie lepiej.

5. Podsumowanie – czy tylko fachowiec da radę?

Nie, bardzo dobrze poradzą sobie również osoby spoza tego fachu, pod warunkiem oczywiście, że miały już styczność z tynkami i wykonały przynajmniej kilka prac w swoim życiu, czy to zawodowo czy hobbystycznie. Jednak jeśli nie mieliście wcześniej pacy w ręku to lepiej dajcie sobie mimo wszystko spokój i zatrudnijcie dobrego wykonawcę.

Sama praca wykonawcza masy o efekcie płatków złota nie jest trudna, jest to kilka bardzo podstawowych i prostych kroków, z którymi doświadczone osoby poradzą sobie natychmiastowo.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published.