Jak malować farbą o efekcie betonu Rullo Pigio?

Farba Strukturalna porady, Poradnik

EFEKT BETONU PRZY POMOCY FARBY?! TAK TO MOŻLIWE I DO TEGO BARDZO PROSTE.

Rullo Pigio to niezwykła farba strukturalna za pomocą, której można wykonać naprawdę realistyczną imitację betonu na ścianie. I poprzez imitację betonu nie mamy na myśli szarej farby z jakimiś dodatkami a faktyczną betonową strukturę zarówno pod kątem wizualnym jak i dotykowym. Całość nie jest zwyczajną farbą ścienną a specjalną dekoracją, dlatego właśnie wiele osób bierze ją np. za tynk imitacyjny czy inne tego typu rzeczy co nie jest prawdą bo wykonanie całość jest wręcz banalnie proste w przeciwieństwie do tynku.

Zresztą to nie wszystko, kto powiedział, że trzeba ograniczać się do zwykłej betonowej ściany. Absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie by wykonać również efekt betonowych płyt. Jedyne co byłoby nam do tego potrzebne to na dobrą sprawę taśma.

Spis Treści – Farba o efekcie Betonu Rullo Pigio

1. Przygotowanie ściany

Zanim zaczniemy wykonywać jakąkolwiek pracę ściana musi spełniać minimum podstawowe warunki użyteczności. Takie jak poniżej.

Należy zadbać o to by była ona:

  • Czysta bez żadnych skaz w postaci kurzu, plam itp.
  • Nie mogą znajdować się na niej żadne pozostałości po farbach czy tynkach.
  • Musi być sucha.
  • Bez oleistych i tłustych plam.
  • Jeśli w powierzchni znajdują się ubytki to trzeba je wypełnić.

Jak już ściana została przez nas przygotowana możemy zaczynać pracę.

2. Malowanie farbą podkładową

Nanoszenie farby podkładowej na powierzchnię malowaniem Rullo Pigio
Jak malować farbą o efekcie betonu Rullo Pigio? 2

Nanoszenie farby podkładowej na powierzchnię malowaniem Rullo Pigio

Na już oczyszczoną i suchą powierzchnię należy w pierwszej kolejności nanieść dedykowaną farbę podkładową od producenta. I jak podkreślamy radzimy używać tej od PRODUCENTA, a nie żadnych tańszych zamienników.

Użycie innej farby może w negatywny sposób wpłynąć na końcowy efekt całej dekoracji, w dodatku nie będzie ona już podlegała żadnej gwarancji. Jak wpłynąć? Trudno powiedzieć, ale najczęściej po prostu finalna dekoracja jest trochę innego koloru niż być powinna.

A co do samej pracy to ścianę może malować przy pomocy wałka lub pędzla, w zależności od tego co nam bardziej pasuje. Zaleca się także nanieść przynajmniej 2 warstwy farby podkładowej. Średni czas schnięcia jednej warstwy to około 3h. Na czas schnięcia zaleca się, jeśli to możliwe, zrobić przeciąg w pokoju, w którym malowaliśmy.

Farbę podkładową przed rozpoczęciem nakładania należy najpierw dobrze i dokładnie wymieszać, można użyć do tego mieszadła ręcznego albo dowolnego długiego przedmiotu. Wystarczy tylko, że nie zabrudzi samej farby.

Dopiero gdy ściana będzie całkowicie sucha możemy przejść do malowania farbą Rullo.

3. Nanoszenie farby Rullo

Po tym jak już cała ściana całkowicie wyschnie możemy przejść do malowania właściwego. Pojemnik z farbą otwieramy i dokładnie mieszamy ręcznie tak jak farbę podkładową. Należy to zrobić na wszelki wypadek jakby nie wszystkie pigmenty odpowiednio się rozrobiły. Później zawartość wymieszanego wiaderka przelewamy do korytka, ułatwi nam to pracę.

Nanosimy ją przy pomocy wałka, staramy się aby była to dość gruba warstwa (efekt jest dzięki temu lepszy).

Następnie za pomocą wałka nanosimy Rullo na ścianę, staramy się by warstwa farby była dość gruba. Nie należy jej “żałować” ponieważ dzięki temu efekt będzie dużo lepszy i znacznie bardziej realistyczny. Preferowanym sposobem nanoszenia jest wałek, nie radzimy korzystać z pędzla ponieważ końcowy efekt może mocno odbiegać od oczekiwanego.

Przy malowaniu narożników oraz kątów farbę można swobodnie nanosić gąbką z wielkimi oczkami. Znacznie ułatwi nam to cały proces, a jeśli chodzi o sam róg i będziecie mieli problem nawet z gąbką to weźcie po prostu mały pędzelek i przejedźcie po narożniku od góry do dołu jak po cienkiej nitce.

Kiedy już cała powierzchnia będzie odpowiednio pomalowana betonową farbą to następnie przy pomocy pacy musimy wygładzić całość.

UWAGA! Jeśli chcesz wykonać jakieś dodatkowe efekty takie jak np. wżery, przetarcia, przebarwienia czy efekt betonowych płyt to należy zrobić to na jeszcze mokrej powierzchni i przed etapem wygładzania.

4. Wygładzanie farby

Kiedy farba lekko przeschnie możemy zacząć wygładzać ją przy pomocy pacy, nawet osoby niedoświadczone powinny dać sobie z tym radę, jednak zawsze można poprosić o pomoc kogoś innego. Kiedy ściana będzie odpowiednio sucha? Bardzo łatwo idzie to sprawdzić, tzw. “metoda suchego palca”

Farba musi być jeszcze lekko mokra ale nie powinna się już kleić. Jeśli na palcu będą kawałeczki farby to oznacza, że musimy jeszcze trochę poczekać, jeśli natomiast jest czysty to możemy rozpocząć wygładzanie.

Wystarczy około co 5-10 minut dotknąć farbę palcem, powinna być jeszcze wilgotna ale już nie lepić się do palców. Kiedy będzie w takim stanie możemy rozpocząć wygładzanie.

Jeśli w jakimś miejscu farba za mocno wyschnie to polecamy lekko skroplić ją spryskiwaczem do roślin. NIE UŻYWAJCE SPRYSKIWACZY O WŁAŚCIWOŚCIACH CZYSZCZĄCYCH! Jeśli użyjecie chociażby takiego płynu do okien to pojawi się piana, która w znacznym stopniu zacznie utrudniać pracę.

UWAGA! Jeśli zaczniecie wygładzać za szybko to nadacie powierzchni bardzo gładką strukturę a efekt betonu praktycznie zniknie.

5. Podsumowanie

Jak widzicie sam proces nanoszenia farby jest dość prosty nawet pomimo etapu wygładzania, może ono tylko pozornie wydawać się lekko kłopotliwe dla osób, które nie miały z tym wcześniej styczności. Jednak jak mówimy, to tylko pozory. Rullo to ten typ dekoracji, który im bardziej spartaczysz tym lepszy wyjdzie.

Na samym końcu pracy po odczekaniu około 6h, Rullo może zostać zabezpieczone przy pomocy lakieru, jednak nie jest to żaden obowiązkowy wymóg. Całość jest sama z siebie już wystarczająca wytrzymała i twarda i nie potrzebuje dodatkowej formy zabezpieczenia, nawet przed wodą.

Jednak jeśli się zdecydujesz na lakier to musisz mieć świadomość, że po jego nałożeniu powierzchnia będzie się lekko świeciła pod wpływem padającego światła, niezależnie czy będzie ono naturalne czy sztuczne.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published.