Jak malować farbą strukturalną o efekcie aksamitu Guardi?

Farba Strukturalna porady, Poradnik

METALICZNY POŁYSK W KILKA CHWIL? TAK TO PRAWDA!

Malowanie farbą strukturalną o efekcie aksamitu nie powinno sprawić nikomu większych problemów. Jest to proces niesamowicie prosty, przyjemny i niewymagający użycia nawet pędzla. Jedyne co jest wam potrzebne do pracy z nim to gąbka (i jeszcze wałek ale to do nałożenia warstwy podkładowej, podczas wykonywania samej dekoracji będzie całkowicie zbędny).

Jeśli marzyła wam się unikalna pod kątem wizualnym dekoracja, ale odstraszały was koszty robocizny to nie mogliście w sumie wybrać lepiej. Metallico ma wszystko to czego szukacie. W porównaniu do większości farb dekoracyjnych jest w naprawdę przystępnej cenie, jest banalnie prosta w wykonaniu dzięki czemu nie musicie przejmować się zatrudnieniem fachowca, a co najlepsze. Niesamowicie szybko schnie.

SPIŚ TREŚCI – Farba Strukturalna o Efekcie Aksamitu

1. Przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem prac malarskich w pierwszej kolejności należy odpowiednio oczyścić malowaną powierzchnię. Jest to kluczowe przed rozpoczęciem malowania czy nanoszenia tynku. Źle przygotowana powierzchnia może doprowadzić do słabej przyczepności farby oraz masy do całej ściany. Będzie to miało w przyszłości dość opłakane skutki.

Dekoracja będzie mogła zacząć odpadać, łuszczyć się albo nawet stracić z czasem swoją odporność przez co stanie się bardzo podatna na jakiekolwiek zagrożenia mechaniczne, biologiczne itp.

Należy zadbać o to aby powierzchnia była:

  • Czysta oraz bez żadnych skaz w postaci kurzu, plam, pajęczyn oraz innych tego typu zabrudzeń.
  • Nie mogą znajdować się na niej żadne pozostałości po starych farbach oraz tynkach.
  • Powierzchnia musi być całkowicie sucha.
  • Nie mogą na całości występować żadne oleiste oraz tłuste plamy.
  • Jeśli w powierzchni znajdują się ubytki to trzeba je wypełnić.

Jeśli nasza powierzchnia spełnia te podstawowe warunki to może przejść do następnego etapu prac czyli właściwego malowania.

2. Nałożenie podkładu

farba strukturalna o efekcie aksamitu guardi
Jak malować farbą strukturalną o efekcie aksamitu Guardi? 3

Po odpowiednim oczyszczeniu ściany przechodzimy do malowania podkładem. Przed tym jednak farbę należy bardzo dokładnie wymieszać przy pomocy mieszadełka ręcznego lub innego podłużnego przedmiotu. Należy tylko zwrócić uwagę na to aby nie był on brudny i nie zanieczyścił farby.

Całość nakładamy na dwie warstwy klasyczną metodą przy pomocy pędzla, wałka czy nawet natrysku. Jeśli decydujecie się na wałek obowiązkowo wyposażcie się w korytku do, którego przelejecie farbę. W przypadku pędzla wystarczy, że przelejecie ją do mniejszego pojemnika co znacznie podniesie komfort pracy.

Każda warstwa schnie minimum 3h, poleca się aby na ten czas zrobić mały przeciąg w pokoju, Schnięcie będzie następowało szybciej i w lepszych warunkach, jednak spokojnie, nie jest to obowiązkowy punkt tylko nasza osobista rekomendacja.

3. Malowanie farbą o efekcie aksamitu

nanoszenie farby o efekcie aksamitu guardi
Jak malować farbą strukturalną o efekcie aksamitu Guardi? 4

Cały proces malowania jest bardzo prosty, farbę możemy co prawda nanosić pędzlem czy wałkiem, ale mówimy od razu, nie radzimy tego robić. Jeśli będziemy nanosić ją w ten sposób to nigdy nie osiągniemy efektu widocznego na wizualizacjach. Pędzel nie jest w stanie w odpowiedni sposób roznieść struktury farby przez co ostateczne efekt będzie dużo mniej satysfakcjonujący.

Aby był poprawny efekt aksamitu należy nanosić przy pomocy gąbki, Może być to specjalna gąbka do malowania (kosztuje grosze) lub zwykła gąbka do mycia naczyń. Obie się sprawdzą, jednak tą drugą będzie trzeba przynajmniej raz wymienić bo w pewnym momencie za bardzo nasiąknie farbą i nie będzie dało się nią pracować.

Na powierzchni trzeba wykonać 2 warstwy farby, można to zrobić zaraz po sobie, nie musimy czekać ponieważ efekt aksamitu bardzo szybko schnie. Kiedy skończy ścianę jej drugi koniec będzie już praktycznie suchy i będzie nadawał się do malowania. Jeśli jednak chcielibyście uzyskać dużo bardziej intensywny efekt to można nałożyć 3 warstwę, jednak nie jest ona konieczna. Najczęściej służy jako warstwa poprawkowa.

Efekt aksamitu możemy poprawić w dowolnym momencie, nawet kilka tygodni po ukończeniu prac.

4. Podsumowanie – Gąbka w zupełności wystarczy

Jak sami widzicie, efekt jest absolutnie banalny w wykonaniu. Nie potrzebujecie tutaj ani pomocy fachowca ani na dobrą sprawę kogokolwiek innego. Prace przy użyciu gąbki idą szybko i sprawnie więc nie musimy martwić się nawet o czas pracy. Koszty również są bardzo niskie jak na efekt aksamitu. Z jednego opakowania 1l będziemy w stanie wykonać nawet do 20m2 ściany jak nie więcej.

UWAGA! Ta wysoka wydajność występuje wyłącznie w przypadku malowania gąbką.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published.