Jak malować farbą o efekcie rdzy Guardi?

Poradnik

NAPRAWDĘ NIE UWIERZYSZ JAKIE TO PROSTE I TANIE!

Efekt rdzy, jest to zdecydowanie coś co niektórzy kochają a inni nienawidzą, rzadko spotykamy się z opiniami pomiędzy. Kto jest bliżej prawdy? Nie nam oceniać bo o gustach się przecież nie dyskutuje, jednak osobiście uważamy, że efekt rdzy ma naprawdę sporo uroku i dobrze wkomponowany w pomieszczenie potrafi stworzyć niesamowity i niepowtarzalny klimat.

Najpierw mała rada od nas, mimo naszej ogromnej sympatii do efektu rdzy to lepiej nie wykonujcie go w całym pomieszczeniu. Lepiej sprawdzi się jedna ściana lub pojedyncze elementy np. słupy. Dlaczego? Jest to bardzo ekspresyjna farba, która w zbyt dużym natężeniu w jednym pokoju traci swój urok i staje się strasznie męcząca dla oczu.

SPIS TREŚCI – Farbą o Efekcie Rdzy Guardi

1. Przygotowanie ściany

Przed rozpoczęciem prac malarskich w pierwszej kolejności należy odpowiednio oczyścić malowaną powierzchnię. Jest to kluczowe przed rozpoczęciem malowania czy nanoszenia tynku. Źle przygotowana powierzchnia może doprowadzić do słabej przyczepności farby oraz masy do całej ściany. Będzie to miało w przyszłości dość opłakane skutki.

Dekoracja będzie mogła zacząć odpadać, łuszczyć się albo nawet stracić z czasem swoją odporność przez co stanie się bardzo podatna na jakiekolwiek zagrożenia mechaniczne, biologiczne itp.

Należy zadbać o to aby powierzchnia była:

  • Czysta oraz bez żadnych skaz w postaci kurzu, plam, pajęczyn oraz innych tego typu zabrudzeń.
  • Nie mogą znajdować się na niej żadne pozostałości po starych farbach oraz tynkach.
  • Powierzchnia musi być całkowicie sucha.
  • Nie mogą na całości występować żadne oleiste oraz tłuste plamy.
  • Jeśli w powierzchni znajdują się ubytki to trzeba je wypełnić.

Jeśli nasza powierzchnia spełnia te podstawowe warunki to może przejść do następnego etapu prac czyli właściwego malowania.

2. Gruntowanie podłoża

gruntowanie powierzchni pod farbe strukturalna 1
Jak malować farbą o efekcie rdzy Guardi? 3

Gruntownie powierzchni przed malowaniem Rullo

Już oczyszczoną i przygotowaną powierzchnię w pierwszej kolejności należy pomalować farbą podkładową w kolorze czarnym. Zanim jednak rozpoczniemy pracę opakowanie z podkładem należy bardzo dokładnie wymieszać przy pomocy mieszadła ręcznego lub innego podobnego przedmiotu. Powinniśmy jedynie zwrócić uwagę na to aby nie było ono brudne i nie zanieczyściło samej farby.

Zaleca się położyć dwie warstwy, odstęp pomiędzy schnięciem każdej z nich to minimum 3h, na ten czas warto zrobić w pomieszczeniu przeciąg. Znacznie przyspieszy to czas samego schnięcia.

Jeśli malujecie wałkiem to niezbędne okaże się tutaj korytko, jeśli natomiast zdecydowaliście się na pędzel to dla wygody polecamy przelać podkład do mniejszego pojemniczka, znacznie podniesie to komfort pracy.

3. Nanoszenie farby o efekcie rdzy

malowanie farba o efekcie rdzy
Jak malować farbą o efekcie rdzy Guardi? 4

Stemplowanie farby o efekcie rdzy

Efekt rdzy znajduje się w dwóch osobnych pojemniczkach po 0,25l. Każdy z nich z nich posiada farbę w innym odcieniu. Przy pomocy gąbki stemplujemy całą ścianę, najpierw kolorem A a później kolorem B. W ten sposób tworzy pożądany przez nas efekt. Całość bardzo szynko schnie.

Nanoszenie korekt także nie jest żadnym problemem. To która barwa będzie intensywniejsza itp. zależy wyłącznie od nas. Jeśli po zakończeniu prac stwierdzimy, że jednak przydałoby się jeszcze trochę jasnej farby lub ciemnej możemy ją nanieść i już. Żadnego przemalowywania. Poprawki można nanieść nawet po tygodniu. Pracę można przerwać i wznowić w dowolnym momencie.

4. Podsumowanie

Wykonanie dekoracji jest banalnie proste, nie wymaga ona od kupujących zatrudniania fachowca czy wykonawcy, jeśli macie ręce i w miarę sprawny wzrok to bez większych problemów poradzicie sobie z dekoracją. Efekt rdzy jest w stanie wykonać nawet dziecko a jego intensywność i to, który kolor dominuje jest całkowicie zależna od osoby wykonującej.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published.