farba strukturalna baner

Farba Strukturalna – szybkie pytania i odpowiedzi

Czym jest farba strukturalna?

Można ją najłatwiej określić jako specjalną farbę pozwalającą wykonywać struktury na ścianach wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Można spotkać się również z określeniem farba dekoracyjna, która nie musi tworzy struktury na ścianie, ale musi nadać powierzchni malowanej efekt dekoracyjny, który nie jest już dodatkowo modyfikowany lub zabezpieczany np. lakierem.

Większość farb strukturalnych to farby dekoracyjne (poza kilkoma wyjątkami takimi jak efekt baranka).

Dla farb strukturalnych najbardziej charakterystyczną cechą jest chropowata powierzchnia jaką pozostawia po wyschnięciu. Krążą przesłania że można nią zniwelować lub nawet wyrównać krzywiznę ściany. 

Sądzę że oczekiwania mogą być zbyt duże w stosunku do rezultatów w praktyce.

Krzywiznę ściany i sufitu dobrze optycznie maskują farby ultra matowe. Te farby rozpraszają światło, więc ściana nie połyskuje, więc nie widać cieni krzywizny, czyli ściana wydaje się prostsza i nie rzuca się w oczy niewtajemniczonym.

 Którą farbę strukturalną wybrać?

Pytanie z tej samej  kategorii: które kobiety są ładniejsze brunetki czy blondynki?

Odpowiedź jest jedna, to zależy od indywidualnych preferencji.

Naszym zdaniem najlepiej jest wybierać tak aby efekt wizualny oferowany przez konkretną farbę strukturalną nam odpowiadał.

W skrócie, przeglądamy dekoracje, które nam odpowiadają a następnie wybieramy produkt, który jest w stanie je zapewnić.

W ten sposób mamy pewność, że farba strukturalna, którą chcemy kupić da nam efekt, który na pewno nas interesuje. 

Ważne jest też to aby wybrać odpowiednią farbę do warunków, nie wszystkie farby strukturalne sprawdzą się np. w łazience albo kuchni.  

Ostatni czynnik który powinien decydować przy wyborze to jej wytrzymałość i jak łatwo usunąć z niej zabrudzenia? ile razy można ją zmyć zanim straci swoje właściwości? Czy można punktowo naprawić uszkodzenia od uderzeń zadrapań bez malowania całej ściany?

W tym ostatnim pomogą Ci recenzje produktów.

Jak się maluje farbą strukturalną?

Aktualnie dość prosto. Producenci zadbali o to żeby te produkty byłby łatwe w użyciu dla każdego, a przynajmniej w przypadku podstawowych efektów dekoracyjnych

Metody aplikacji farby strukturalnej powinno się wybrać na podstawie efektu jaki chcemy finalnie uzyskać. Np. farba imitująca efekt rosy nakładana pędzlem będzie strukturę zbierać w skupiska, nkładana wałkiem rozłoży je wiekszych dośc regularnych odstępach, ale ta metoda sprawia że farba chlapie. Stęplowana gąbką najlepiej w dówch kolorach pozwala uzyskać efekt ombre.

Jednak też  takie, do które powinny być malowane przez osoby z wieloletnim doświadczeniu. Najgorzej jak nie wiesz jakie błędy możesz popełnić.

Ile kosztuje farba strukturalna?

To zależy jak na nie spojrzeć. Jeśli porównujesz litr farby lateksowej do malowania ścian i litr strukturalnej farby dekoracyjnej to tak jest farba strukturalna jest droga.

Teraz inny przykład. Porównaj 10 m2 kwadratowych tapety z wzorem metalicznym a 10 m2 pomalowanych farbami metalizującymi. jest prawie dwukrotnie taniej. 

Z drugiej strony, ile kosztuje materiał, a ile kosztuje robocizna. Każdy malował pokój zatrudniając do tego fachowca. Dobre farby ceramiczne na pokój  o mtrażu 4×4 m2 to kosztują 150-250 zł, a usługa fachowca to 1500 zł. 

Koszt materiału niemalże zawsze był cząstką w całośćiowym udziale w koztach remontów.

Farba dekoracyjna jest  znacznie wytrzymalsza i odporniejsza od farb ściennych, mają dużo większą tolerancję na ciężkie warunki.

Jednak nie można powiedzieć, że są one wszystkie drogie. Niektóre farby strukturalne kosztują niecałe 20 zł za m2 i nie są to produkty nisko budżetowe, czyli odchudzone.  

Znajdziesz też farby co kosztują 120 zł za m2, rozpiętość ceny jest bardzo szeroka i zależna od tego jaką konkretnie farbę chcemy.

Polecamy przeczytać recenzje na temat farb strukturalnych na instahome.info

Ile schnie farba strukturalna?

Średnio farba strukturalna całkowicie wysycha po około 2 pełnych dobach, jednak nie jest to reguła.  

Niektóre farby są w stanie wyschnąć znacznie szybciej np. Deserto a jeszcze inne potrzebują znacznie więcej czasu.

Na schnięcie farby wpływa jeszcze jej otoczenie i warunki w pomieszczeniu, gdzie jest wykładana.

Istotna jest również chłonność podłoża, która może znacznie wydłużyć bądź też skrócić czas schnięcia.

Farba strukturalna beton – jaki wybrać wałek?

Naszym zdaniem najlepszym wyborem są wałki do struktur, często są dołączane do zestawów. Jeśli nie dysponujesz wałkiem do struktur możesz użyć wałka malarskiego o średniej długości włosia np. 13mm.  Pozwalają na równomierne i regularne rozprowadzenie masy na ścianie.

Należy jednak unikać wałków gładkich ponieważ nakładają za mało masy na ścianę. Wałki z długim włosiem mogą chlapać przy malowaniu.

Farba strukturalna Rullo świetnie pracuje z wałkiem malarskim.